Stanovy ZO Odborového svazu ECHO BorsodChem MCHZ Ostrava, s.r.o.


 

 

I. Základní ustanovení

 

    1. Základní organizace Odborového svazu ECHO BorsodChem MCHZ Ostrava, s.r.o., (dále také jen „ZO“) je základní organizační  jednotkou  Odborového svazu ECHO (dále také jen „OS ECHO“, nebo „svaz“). Je sdružena v Odborovém svazu ECHO, IČ: 00225444, se sídlem v Praze 3, nám. Winstona Churchilla 2 č.p. 1800, PSČ 113 59. Tyto stanovy upravují působnost, organizační strukturu, způsob činnosti a jednání ZO v souladu se stanovami OS ECHO.

       

    2. Základní organizace je nezávislé, samostatné, dobrovolné, otevřené a na demokratických zásadách vybudované sdružení občanů, které sdružuje bez rozdílu politické příslušnosti, národnosti, vyznání, rasy a pohlaví zaměstnance společnosti BorsodChem MCHZ, s.r.o., DUKOL Ostrava, s.r.o., PROMONT, a.s.,  kteří o členství v odborové organizaci projeví zájem. Změna názvu nebo právní formy společnosti zaměstnavatele, nebo jiné změny související s jeho případným obchodním spojením s jiným subjektem, se nijak nedotýká právního postavení a činnosti ZO a jejich členů.

       

    3. Posláním a cílem ZO je formulovat, prosazovat, uspokojovat a obhajovat profesní, ekonomické, sociální, vzdělávací, kulturní a jiné zájmy, potřeby, názory a práva svých členů. K tomu využívá především odborové solidarity a kolektivního vyjednávání.

       

    4. ZO může mít svoji působnost rozšířenou i na další zaměstnavatelské subjekty, jejichž zaměstnance jako členy sdružuje. Příslušným odborovým orgánem u těchto zaměstnavatelů je Výbor ZO.

       

II. Název a sídlo ZO

 

2.1    Úplný název zní:  Základní organizace Odborového svazu ECHO BorsodChem MCHZ Ostrava, s.r.o., (zkratka : ZO OS ECHO BorsodChem MCHZ Ostrava, s.r.o.).

 

2.2    Sídlem ZO je : BorsodChem MCHZ ,s.r.o., Chemická 2039/1, Mariánské Hory,  709 00  Ostrava

 

2.3    Organizační (evidenční číslo) v OS ECHO : 04-0143-3807

2.4    IČ :  41032241

 

III. Právní postavení ZO

 

3.1  ZO je členem svazu jako organizační jednotka OS ECHO. Je právnickou osobou a v právních vztazích vystupuje svým jménem a na svůj účet. Jménem ZO jedná Výbor, jeho jménem pak předseda nebo místopředseda, případně pověřený člen Výboru. Za porušení svých závazků odpovídá ZO celým svým majetkem.

 

3.2    K plnění svých úkolů si ZO může vytvářet odborné komise, případně svůj odborný a administrativní aparát. K řízení této činnosti si schvaluje organizační řád.

 

IV. Vznik ZO a její zánik

 

    1. ZO vzniká sdružením nejméně tří občanů, při splnění a dodržení příslušných ustanovení zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů.

       

    2. O příslušnosti ZO ke svazu rozhodují členové přijetím programu a stanov svazu. Na základě jejich rozhodnutí požádá ZO písemně o přijetí za člena svazu nebo o vystoupení ze svazu.

      O přijetí ZO do svazu rozhoduje předsednictvo svazu.

Pokud předsednictvo svazu odmítne ZO do svazu přijmout, může se tato odvolat ke konferenci svazu.

 

  1. ZO do jednoho měsíce ode dne evidování ve svazu požádá o přidělení Identifikačního čísla organizace (IČ) a oznámí je obratem na svaz.

     

  2. V případě zániku zaměstnavatelského subjektu bez právního nástupce, ve kterém působí ZO svazu, rozhodne o její další činnosti členská schůze nebo konference.

     

  3. ZO zaniká rozhodnutím členské schůze (konference) příslušné ZO o rozdělení, sloučení (dochází-li současně k jejímu zániku), splynutí, či zrušení a dále pak snížením členské základny na méně než tři členy.

     

    Zánik bez právního nástupnictví zrušením s likvidací:

ZO zaniká rozhodnutím členské schůze (konference) dnem uvedeným v písemném zápisu v usnesení členské schůze (konference). Zároveň v zápisu usnesení uvede rozhodnutí o svém majetkovém vypořádání. Předsednictvo svazu jmenuje a odvolává likvidátora a schvaluje návrh na rozdělení likvidačního zůstatku vypracovaného likvidátorem. Rozdělení likvidačního zůstatku se přiměřeně řídí úpravou obchodního zákoníku o likvidaci obchodních společností, především ustanovením § 75 obchodního zákoníku.

Zánik s právním nástupnictvím bez likvidace na základě rozhodnutí členské schůze (konference):

  1. rozdělením: veškerá práva, povinnosti, závazky a pohledávky zanikající ZO přecházejí na nově vznikající odborové organizace poměrně a to v poměru k počtu členů, kteří ze zaniklé organizace přejdou ke  dni jejího zániku do nově vzniklých odborových organizací;

  2. sloučením: veškerá práva, povinnosti, závazky a pohledávky zanikající ZO přecházejí na přejímající ZO;

  3. splynutím: veškerá práva, povinnosti, závazky a pohledávky zanikající ZO přecházejí na nově vniklou ZO;

  1. Rozhodnutí o zániku ZO, rozdělení nebo sloučení ZO, spolu s ostatními doklady o majetkovém vypořádání, ZO neprodleně zašle svazu a ohlásí zánik ZO na příslušný Statistický úřad (odhlášení IČ), popř. Ministerstvu vnitra, je-li ZO evidovaná Ministerstvem vnitra.

 

 

V. Členství v ZO

 

Vznik členství v ZO

 

    1. Členství jednotlivce v ZO vzniká přijetím uchazeče za člena ZO.

       

    2. Členem ZO může být každá osoba starší 15 let, která je zaměstnancem společnosti BorsodChem MCHZ, s.r.o., DUKOL Ostrava, s.r.o., PROMONT, a.s., o členství v ZO projeví zájem písemnou přihláškou a ztotožňuje se s programem a stanovami ZO a stanovami svazu.

       

    3. Doklad o členství vydává v případě potřeby člena příslušná ZO.

       

    4. V případě přestupu člena odborů z jedné do jiné ZO v rámci svazu (s event. doplacením částky za mezidobí přestupu, o kterém rozhoduje příslušný VZO) se členství posuzuje jako nepřerušené.

       

Ukončení členství

 

  1. Členství v ZO zaniká na základě vlastního písemného oznámení člena podaného u ZO. Členství zaniká dnem doručení tohoto písemného oznámení příslušné základní odborové organizaci.

     

  2. Po odchodu člena do důchodu může ZO své bývalé členy organizovat např. v klubu důchodců při ZO na základě pravidel, přijatých členskou schůzí, konferencí, nebo výborem ZO.

     

  3. Členství v ZO zaniká na základě rozhodnutí (usnesení) členské schůze (konference) ZO v důsledku vědomého neplacení členských příspěvků, a to po dobu nejméně tří měsíců.

     

  4. Členství v ZO také zaniká vyloučením člena na základě rozhodnutí (usnesení) konference nebo členské schůze. Důvodem vyloučení je skutečnost, že člen závažným způsobem či opětovně porušuje své členské povinnosti stanovené zákonem, stanovami ZO nebo usnesením svazu či ZO, které je členem. Rozhodnutí o vyloučení člena musí být písemné a den jeho doručení členovi ZO je dnem zániku jeho členství v ZO.

     

  5. Členství v ZO také zaniká úmrtím člena.

     

VI. Práva a povinnosti člena ZO

 

Práva člena

 

    1.     Člen má právo:

       

  1. volit a být volen do orgánů ZO a svazu, dle postupu stanoveného volebním řádem pro volbu příslušného orgánu;

  2. aktivně se podílet na činnosti všech orgánů ZO a svazu. Za tímto účelem může podávat návrhy, podněty, připomínky, stížnosti a vznášet dotazy na všechny orgány svazu, které jsou povinny jeho návrhy projednat a řešit;

  3. účastnit se jednání všech orgánů svazu, pokud se jedná o jeho osobu nebo pokud se jedná o jím podané náměty a nahlédnout do všech materiálů, které se týkají jeho osoby. Pozvání musí být provedeno písemnou formou;

  4. na obhajobu svých názorů a činů. Stejně tak má právo na orgánech svazu požadovat obhajobu a ochranu svých práv a oprávněných zájmů vyplývajících zejména z pracovněprávních vztahů a členství ve svazu;

  5. na využívání bezplatné právní pomoci, zejména v oblasti pracovněprávních vztahů, mzdové, sociálního zabezpečení, nemocenského pojištění a bezpečnosti práce za podmínek stanovených Řádem právní pomoci svazu;

  6. na informace o činnosti všech orgánů svazu a opatřeních, která byla přijata orgány svazu;

  7. na odborové vzdělávání;

  8. odvolat se k předsednictvu svazu proti rozhodnutí o jeho vyloučení. Odvolání má odkladný účinek;

  9. na poskytnutí finanční pomoci z Podpůrného fondu svazu za podmínek stanovených Statutem Podpůrného fondu svazu;

  10. na finanční podporu při stávce organizované v rámci svazu podle Zásad pro vyhlášení stávkové pohotovosti a stávky a Statutu Stávkového fondu svazu;

  11. požádat o kontrolu hospodaření ZO prostřednictvím revizora účtu ZO, případně požádat o pomoc předsednictvo svazu;

  12. podílet se na přímých výhodách členů svazu při využívání společných prostředků a prostředků a zařízení ZO;

  13. v mimořádných případech požádat ZO na základě písemné žádosti o pozastavení jeho členství ve svazu. Při pozastavení členství pozbývá dotyčný člen veškerých práv, povinností a výhod člena svazu vyplývajících ze stanov a ostatních základních dokumentů svazu. Doba pozastavení členství se nezapočítává do celkové doby členství.

     

Povinnosti člena

 

  1. Povinností člena je řídit se stanovami svazu a stanovami ZO (SZO), které je členem a plnit povinnosti vyplýva­jící z usnesení orgánů svazu a ZO.

     

  2. Povinností člena je platit členské příspěvky ve stanoveném termínu a výši.

     

  3. Povinností člena je řádně vykonávat volenou funkci nebo svěřené úkoly a nést za ně odpovědnost.

     

  4. Povinností člena je řádně pečovat o majetek ZO a majetek svazu.

     

    VII. Organizační výstavba ZO

     

  1. Organizační strukturu ZO tvoří:

  1. o přijetí a změně stanov ZO a činnosti ZO;

  2. rozhoduje o organizačním uspořádání ZO, ve kterém uvede jednotlivé orgány spolurozhodující se zaměstnavatelem ve všech příslušných záležitostech dle zákoníku práce a podnikové kolektivní smlouvy;

  3. schvaluje Volební řád pro volbu předsedy ZO,  VZO a Revizora účtu ZO;

  4. rozhoduje o počtu uvolněných funkcionářů;

  5. rozhoduje o pravomocích orgánů ZO;

  6.   schvaluje Zásady hospodaření a rozpočet ZO;

  7. bere na vědomí zprávu Revizora účtu ZO o kontrole hospodaření s majetkem a finančními prostředky ZO;

  8. rozhoduje o vyloučení člena ze ZO;

  9.   rozhoduje o žádosti o přijetí za člena ZO nebo za člena sdružení ZO (SZO);

  10.   rozhoduje o způsobu volby delegátů na sjezd svazu;

  11. dodržuje zásadu, že menšina má právo formulovat svá stanoviska a požadovat jejich projednání;

  12.  rozhoduje o vstupu a vystoupení ZO ze svazu;

  13. volí členy Výboru ZO a  Revizora účtu podle Volebního řádu;

  14. schvaluje způsob voleb členů Výboru ZO, Revizora účtu ZO a předsedy a místopředsedy Výboru ZO (Volební řád);

  15. rozhoduje o dalších záležitostech, stanoví-li zákon nebo statut;

  16. rozhoduje o dalších zásadních otázkách, které si vyhradí.

 

7.3     Výbor základní organizace nebo místní organizace (VZO) je výkonným a statutárním orgánem, který řídí činnost ZO mezi členskými schůzemi nebo konferencemi, vystupuje jejím jménem a vyjadřuje se jménem členů ZO. Je příslušným odborovým orgánem ve smyslu zákoníku práce ve vztahu k zaměstnavateli, vůči němu uplatňuje právo spolurozhodování, projednávání, právo na informace, vykonává kontrolní činnost v případech stanovených právními předpisy, a to především zákoníkem práce a je příslušným odborovým orgánem ke kolektivnímu vyjednávání ve smyslu zákona o kolektivním vyjednávání. Výbor ZO má sedm (7) členů.

 

          Výbor základní organizace rozhoduje o všech záležitostech, které nejsou stanovami vyhrazeny jinému orgánu, a ve své činnosti především:

 

    1. důsledně uplatňuje pravomoci dané mu pracovněprávními a jinými předpisy, zejména vůči zaměstnavateli. Podle potřeb, minimálně však jedenkrát v roce, svolává členskou schůzi (konferenci) a na základě svého rozhodnutí umožňuje účast pověřeného zástupce předsednictva svazu;

    2. prosazuje zlepšování a zkvalitňování mzdových, sociálních a pracovních podmínek svých členů;

    3. poskytuje pomoc členům ZO v pracovněprávní a sociální oblasti a vyjadřuje se k jejich žádostem o poskytnutí právní pomoci dle Řádu právní pomoci svazu;

    4. zpravidla vede kolektivní vyjednávání, kontroluje plnění kolektivní smlouvy a navrhuje členské základně opatření z jejího neplnění. Uzavřenou podnikovou kolektivní smlouvu je povinen zaslat k evidenci svazu;

    5. na členských schůzích (konferencích) předkládá zprávu o činnosti;

    6. navrhuje, a po schválení členskou schůzí (konferencí) realizuje, delegování pravomocí na jiné odborové orgány;

    7. zpracuje vlastní jednací řád, který řeší otázky usnášení se a rozhodování VZO v souladu se stanovami svazu;

    8. navrhuje kandidaturu členů do orgánů svazu a orgánů, jichž je svaz a ZO členem;

    9. hlásí na svaz vznik smrtelného pracovního úrazu a pracovního úrazu, který lékař určil za těžký, pokud tak neučiní zaměstnavatel;

    10. přijímá uchazeče za člena ZO;

    11. ze svého středu volí (a odvolává) předsedu a místopředsedu Výboru ZO a odborového (závodního nebo dílenského) inspektora bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci (směrnice ÚRO č. 124/1973 Sb. o postavení a úkolem odborových orgánů v péči o BOZP);

    12. rozhoduje o obsazení (a o zproštění) funkce hospodáře ZO.

       

      7.4    Revizor účtu ZO (dále RÚ) je kontrolním orgánem, který provádí kontrolu hospodaření s finančními prostředky a ostatním majetkem ZO. Ze své činnosti je odpověden členské schůzi(konferenci) ZO.  Revizor účtu má právo účastnit se zasedání orgánů ZO. RÚ je nezávislým kontrolním orgánem ZO, který

       

    1. kontroluje čerpání rozpočtu a dodržování Zásad hospodaření orgánů ZO;

    2. výsledky kontrol předkládá Výboru ZO a členské schůzi (konferenci) ZO.

       

VIII. Finanční zdroje a zásady hospodaření ZO

 

Výše členských příspěvků a výše odvodu na činnost svazu

 

    1. Výše měsíčního členského příspěvku člena ZO  činí 1% z čisté mzdy.

       

    2. Výše odvodů ZO svazu činí 30% z vybraných členských příspěvků měsíčně (z toho 25% na činnost svazu a 5% na Podpůrný a Stávkový fond svazu).

       

    3. Dalšími zdroji mohou být:

    1. Hospodaření ZO se řídí pravidly a zásadami schválenými konferencí ZO.

       

    2. ZO hospodaří se svým majetkem samostatně, rozhoduje o jeho využívání, převodech nebo likvidaci, a to včetně movitého majetku pořízeného výlučně z prostředků ZO. U movitého a nemovitého majetku pořízeného zcela nebo z části vnesením finančních prostředků bývalé ÚRO, či její organizační složky, je jakákoliv manipulace s tímto majetkem možná pouze po schválení předsednictvem OS ECHO.

       

       

IX. Závěrečná ustanovení

 

  1. Volby do všech funkcí ZO se konají veřejným nebo tajným hlasováním podle předem schváleného volebního řádu. Orgány jsou usnášení schopné, je-li přítomna nadpoloviční většina všech členů nebo delegátů.

     

  1. Volební období všech orgánů a funkcí ZO činí (5) pět roků; prvním dnem volebního období je den bezprostředně následující po dni, kdy došlo ke zvolení, jmenování nebo ustanovení do funkce a končí uplynutím toho dne, který se svým označením shoduje se dnem, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty (zvolení, jmenování, ustanovení do funkce), a není-li takového dne v měsíci, posledním dnem toho měsíce. Před tímto dnem volební období končí smrtí, odvoláním z funkce, vzdáním se funkce, zrušením funkce nebo na základě jiných skutečností stanovených zákonem nebo stanovami ZO.

     

    1. Tyto Stanovy nabývají platnosti a účinnosti dnem jejich schválení členskou schůzí ZO.

       

       

       

      Stanovy byly schváleny členskou schůzí dne 1.června 2017.

       

       

       


       

Vložil(a): Pavel Hochmuth dne 2019-08-01 12:38:05
Aktualizoval(a): Pavel Hochmuth dne 2019-08-01 12:41:07